Nici APTOS w ginekologii estetycznej


Ciąża to zapowiedź wielkich zmian dla przyszłej mamy. Oczekiwanie na otwarcie nowego rozdziału w życiu wiąże się z radością, nadzieją, ale też z pewnymi obawami. Te ostatnie mogą wynikać ze zbliżającego się porodu, który jest sporym obciążeniem dla dróg rodnych i mięśni dna miednicy. W wyniku porodu mogą rozwinąć się dolegliwości takie jak wysiłkowe nietrzymanie moczu czy tzw. zespół szerokiego wejścia do pochwy.

Także upływające lata oraz menopauza i związane z nią zmiany hormonalne mają negatywny wpływ na cały układ moczowo-płciowy.

Do niedawna jedynym rozwiązaniem tych problemów była obciążająca operacja chirurgiczna. Jednak obecnie istnieje możliwość zastosowania małoinwazyjnych metod zabiegowych, które nie wymagają skalpela i długiej rekonwalescencji.

Zespół szerokiego wejścia do pochwy

W wypadku porodu siłami natury może dojść do osłabienia tkanek, uszkodzenia mięśni dna miednicy i poszerzenia wejścia do pochwy. Szczególnie gdy dziecko jest duże, bądź istnieje konieczność nacięcia krocza. Skutkuje to zjawiskiem „otwartego” wejścia do pochwy. Może pojawić się uczucie „uchodzenia powietrza z pochwy”. Wszystko to wpływa na pewność siebie i jakość życia seksualnego.

Obecnie interwencja chirurgiczna nie jest koniecznością, gdyż można przeprowadzić zabieg z wykorzystaniem nici APTOS. Są to chronione patentem nici liftingujące, które posiadają system mikrowypustów umożliwiający stabilne zamocowanie ich w tkankach. Specjalna formuła nici stymuluje komórki zwane fibroblastami do produkcji kolagenu. Nici Aptos Needle Method S rozkładają się na drodze hydrolizy do naturalnie wchłanianych substancji, przez okres 1,5 roku do 2 lat. Pozostawiają po sobie wzmocnione własnym kolagenem zrewitalizowane tkanki. Zabieg wymaga jedynie kilku wkłuć i całość pobytu w klinice zajmuje około godziny. Wprowadzenie nici APTOS jest bezbolesne – zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Nici są bezpieczne i nie alergizują. Właściwie nie ma konieczności rekonwalescencji, jedynym ograniczeniem jest powstrzymanie się od życia seksualnego przez około 3 tygodnie. Jest to jednak okres o połowę krótszy niż po zabiegu chirurgicznym.Czym różnią się nici Aptos Needle Method S od tych dotychczas stosowanych w ginekologii estetycznej?  Przede wszystkim:


- Nie nacinamy skóry w miejscu wprowadzenia, ani wyprowadzenia nici. Długa - 50 cm, w całości pokryta wypustami nić, jest już wyposażona w parę obustronnie ostrych wydrążonych igieł (igła rurka - przypominająca kaniulę - dla zmniejszenia traumatyzacji), początkowo złączonych, tworzących jedno wspólne ostrze, a więc jeden wspólny kanał wejścia dla nici. Ma to ogromne znaczenie dla powodzenia całej procedury, zminimalizowania traumatyzacji oraz wykluczenia zaciągnięć skóry.

- Mamy zwiększony wachlarz możliwości zabiegowych. Ten bardzo zaawansowany system dwóch obustronnie ostrych igieł tzw. rurek, za którymi podąża nić, pozwala ją wprowadzić w tkankę podskórną, z możliwością podczepienia o mięsień, pokonując krocze oraz dowolne kontury, zataczając kręgi lub tworząc „zygzaki”, a wszystko to  bez całkowitego wykłuwania z tkanek całej igły, a jedynie zmieniając jej kierunek przemieszczania. Taka metodologia zabiegowa zapewnia ciągłą kontrolę głębokości wszczepiania nici oraz umożliwia nie tylko samo „gorsetowanie przedsionka pochwy”, zmniejszając tym samym wejście do pochwy, ale także ruchem zygzakowym jesteśmy w stanie przejść przez obszar warg sromowych i z powrotem gwarantując trwałe zamocowanie nici oraz  przywrócenie estetycznego wyglądu.

- Manewrujemy prostą igłą. Dzięki temu zawsze dokładnie wiemy, gdzie znajduje się koniec naszej igły. Nie ma potrzeby jej „wyginania” w kształt litery „C”, jak w dotychczas stosowanych niciach. Wiemy, że wygięcie nigdy nie było idealne, co powodowało wzrost ryzyka powikłań.

- Osiągamy podwójny efekt działania nici. Nici Aptos Needle Method nie tylko przemieszczają tkanki, ale też wyraźnie je wzmacniają i rewitalizują. Wynika to ze składu nici. Zbudowane są z kopolimeru kwasu polimlekowego i kaprolaktonu, a więc z wchłanialnych substancji, które stymulują tkanki pacjentki do produkcji włókien kolagenowych, przebudowując je na lata.

- Dysponujemy unikalnym system mikrowypustów. Wypusty – jako element mocujący nić w tkankach, zostały stworzone i opatentowane przez właściciela firmy Aptos – dr Marlena Sulamanidze, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Ich kształt oraz sposób rozmieszczenia na nici w korelacji z narzędziem do implantacji, jest determinujący dla efektów zabiegowych. Nić jest wytrzymała, nie za gruba, aby nie wzmagać odczynu zapalnego i w całości pokryta wypustami oraz wystarczająco długa (50 cm), aby zapewnić odpowiednią trakcję nici i stanowić stabilny element kotwiczący tkanki. Po założeniu nici nie wiążemy jej – nie ma ryzyka powstawania zaciągnięcia skóry w miejscu wiązania.


Zespół rozluźnienia pochwy

Na skutek rozciągnięcia tkanek miednicy mniejszej po porodzie u wielu kobiet pojawia się wrażenie zbyt szerokiej pochwy. Rozwiązania są dwa: chirurgiczna plastyka ścian pochwy albo małoinwazyjne założenie nici. Aptos Excellence Visage, bo o nich mowa, wprowadza się pod śluzówkę pochwy. Substancje z których zrobione są nici stymulują komórki do produkcji włókien kolagenowych. Dzięki temu uzyskujemy efekt zwężenia światła pochwy.
Należy jednak pamiętać, że na ostateczny rezultat przyjdzie nam poczekać około 3 miesięcy, ponieważ obkurczenie ścian pochwy powodują nie same nici, a nasze własne włókna kolagenowe pojawiające się wokół nici.Suchość pochwy


U większości kobiet wraz z wiekiem i zachodzącymi nieuchronnie zmianami hormonalnymi pojawiają się problemy z uczuciem suchości pochwy.
Najnowsza generacja nici APTOS – Excellence Visage HA zawiera w swoim składzie kwas hialuronowy, co poprawia nawilżenie pochwy. Są to te same nici, które służą do obkurczania pochwy. Zawierają jednak dodatkowy składnik jakim jest właśnie kwas hialuronowy. Dzięki temu można w trakcie jednego zabiegu  leczyć także suchość pochwy.Wysiłkowe nietrzymanie moczu


Poporodowe osłabienie mięśni dna miednicy może prowadzić do nietrzymania moczu. Jest to problem dość uciążliwy i wstydliwy, choć wcale nie rzadki. Najczęściej polecaną terapią jest zabieg laserem, którego celem jest rewitalizacja tkanek. Jednak nie jest to metoda w 100% skuteczna. Z pomocą znów przychodzą nici APTOS Spring. Nici wprowadza się w przednią ścianę pochwy, gdzie przebiega cewka moczowa. W efekcie wzmacniamy ten obszar, a nici rozpuszczając się stymulują komórki do produkcji włókien kolagenowych. Efekty leczenia zostają utrwalone. Stosując tę metodę uzyskujemy zrewitalizowaną, odmłodzoną i wytrzymałą tkankę.

Osobiście mam bardzo dobre rezultaty leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu za pomocą poniższego schematu:
Zaczynam od jednego, maksymalnie dwóch zabiegów laserem CO2.Następnie implantuję nici Aptos Spring pod przednią ścianę pochwy, czyli pod cewkę moczową.
Oczywiście w przypadku kobiet po menopauzie powyższe zabiegi poprzedzam przygotowaniem śluzówki pochwy za pomocą estrogenów.
Dlaczego taki schemat? Wiemy, że laseroterapia ścian pochwy ma udokumentowane działanie na leczenie wczesnych stadiów wysiłkowego nietrzymania moczu. Ale laser działa praktycznie tylko na śluzówkę.

Natomiast za pomocą nici Aptos Spring wzmacniamy i rewitalizujemy tkanki znajdujące się bezpośrednio pod cewką moczową. Spiralna struktura nici ma tu ogromne znaczenie.
Sprężyna z funkcją „pamięci” pozwala zachować pełną ruchomość tkankom, utrzymując ich naturalną zdolność do rozciągania i obkurczania oraz jest bardzo dobrym podparciem dla cewki moczowej. Poza tym jest silnym stymulatorem kolagenu. Wokół zwojów spirali tworzy się silny stelaż doskonale mocujący tkanki. Dodatkowo, z biegiem czasu, z pomocą kaprolaktonu, do tkanek uwalniany jest składnik nici, czyli kwas polimlekowy, który przebudowuje strukturę tkanek, zagęszcza je i przeciwdziała starzeniu.   Z czasem – wraz z produkcją włókien kolagenowych - efekt ten będzie narastał.

Oczywiście mamy też w swoich gabinetach pacjentki, które np. ze względów finansowych chcą wykonać tylko jeden zabieg. W takim wypadku uważam, że nici Aptos Spring mają zdecydowaną przewagę nad laserem CO2. Przede wszystkim efekt jest odczuwalny od razu po wprowadzeniu nici, a po laserze na efekt czekamy. Ponadto tak jak wspomniałem – już sama nić stanowi mocne podparcie dla cewki moczowej.

Oprócz nici APTOS można zastosować preparat Urolon. Jest to wprowadzana przezcewkowo substancja na bazie polikaprolaktonu, gwarantująca natychmiastowy efekt wypełnienia. Urolon w pełni się wchłania i niealergizuje. Dodatkowo działa podobnie jak nici APTOS stymulując produkcję własnego kolagenu, co utrwala skuteczność preparatu.Atrofia warg sromowych większych. Nie tylko kwas hialuronowy.


Wraz z wiekiem w skórze warg sromowych większych, jak i całego ciała, zaczyna brakować kolagenu, elastyny i innych substancji budulcowych tkanki łącznej. Skóra staje się wiotka, mniej elastyczna. Wargi sromowe zaczynają sprawiać wrażenie „pustych” i „pomarszczonych”. Dotychczas radziliśmy sobie z atrofią warg sromowych większych za pomocą kwasu hialuronowego lub przeszczepu tkanki tłuszczowej.
Jednak bardzo dobre efekty można uzyskać za pomocą nici Aptos.


Aptos Spring wprowadzone pod skórę warg sromowych większych mają działanie rewitalizujące oraz odbudowujące utraconą objętość.
Czasem mamy do czynienia z sytuacją, że wargi sromowe większe „opadają”. Możemy „unieść je” za pomocą nici z linii Aptos Excellence.Podsumowanie

Nici APTOS stanowią małoinwazyjną alternatywę zabiegów chirurgicznych na dolegliwości poporodowe. Idealnie sprawdzają się w zabiegach łączonych, przy typowo chirurgicznych wskazaniach. Gwarantują podwójny efekt: przemieszczenie tkanek oraz ich wzmocnienie i poprawę gęstości, dzięki stymulacji do produkcji nowych włókien kolagenowych. Ginekologiczna linia  nici Aptos obejmuje wiele produktów, zróżnicowanych pod względem konstrukcji, narzędzi implantacji, metod zabiegowych, składu chemicznego, dzięki czemu  oferuje różnorodność możliwości zabiegowych  w zespole szerokiego wejścia do pochwy, czy w zespole luźnej pochwy. Sprawdzają się w przypadku atrofii lub ptozy tkanek, suchości pochwy, a nawet wstępnych objawach wysiłkowego nietrzymania moczu. W bardziej zaawansowanych przypadkach WNM bardzo dobre efekty daje preparat Urolon. Warto rozważyć te zabiegi, gdyż skutecznością niejednokrotnie nie odbiegają od metod operacyjnych.  Wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym, w ciągu zaledwie 20-30 minut, z krótkim okresem rekonwalescencji.
Szczególnie polecane dla wszystkich aktywnych kobiet.

dr n.med. Marcin Nylec www.skórna.pl

AESTHETIC CONCEPT
BIURO SPRZEDAŻY:

ul. Hanki Czaki 2/69 01-588 Warszawa
tel. 22 415 67 92, +48 668 040 694

e-mail: biuro@aestheticconcept.pl